14:10  ,  8 հոկտեմբերի, 2020
Ռումինացի ֆուտբոլային երկրպագուները Հայաստանին ու հայ ժողովրդին աջակցող ակցիա են անցկացրել Արցախում Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողություններից հետո: Նրանք Բուխարեստի կենտրոնում՝ հայկական եկեղեցու դիմաց, փակցրել հայ ժողովրդին աջակցող պաստառ:
NEWS.am Sport-ին հայտնի դարձավ, որ ակցիան անցկացնելու համար միավորվել են մի քանի ուլտրաս խմբեր՝ UST, HP, Camarazii, NOI, Grai Strabun, Dulce Romanie:
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ ռումինացի երկրպագուներն անցկացնում են Հայաստանին և հայերին աջակցող ակցիա:
Այս ակցիայի կազմակերպիչները 2016 թվականին կայացած Հայաստան - Ռումինիա (0:5) 2018թ. աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի հանդիպման համար Երևան էին բերել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգող պաստառ, որի վրա հետևյալ գրառումն էր. «1.5 միլիոն խաչեր փայլում են երկնքում, ի վերջո ինչ-որ մեկը պետք է ասի` ներեք մեզ»: «Ինչ-որ մեկ» բառը գրված էր Թուրքիայի լիալուսինով:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի զինված ուժերը, կոպտորեն խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի գործող նորմերը եւ հակամարտության լուծման խաղաղ բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը, օգտագործելով հրթիռահրետանային միջոցներ եւ ավիացիա, շփման գծի ամբողջ երկայնքով անցել են հարձակման՝ թիրախավորելով Արցախի ՊԲ մարտական դիրքերը եւ խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Սեպտեմբերի 29-ին հակառակորդը հրետակոծել էր նաև Հայաստանի Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս քաղաքի գյուղերը: Մարտերը շարունակվում են:

14:10  ,  October 8, 2020
Romanian football fans held a rally in support of Armenia and the Armenian people after the hostilities unleashed by Azerbaijan and Turkey in Artsakh. They atttached a poster in support of the Armenian people in front of the Armenian Church in the center of Bucharest.
Several ultras groups have united to hold the action: UST, HP, Camarazii, NOI, Grai Strabun, Dulce Romanie. By the way, this is not the first time that Romanian fans hold a rally in support of Armenia and Armenians. A poster commemorating the victims of the Armenian Genocide was brought to Yerevan in 2016 for the World Cup qualifiers.
Since September 27, the Azerbaijani Armed Forces, in gross violation of international humanitarian law and the logic of the peace process, using missiles and aircraft, have been attacking along the line of contact, targeting Artsakh Defense Army positions and peaceful settlements. including the capital Stepanakert. On September 29, the enemy also shelled the villages of Vardenis, Gegharkunik province, Armenia. The battles continue.