13:32  ,  12 սեպտեմբերի, 2012
Դեռ կմատծեմ հաջորդ օլիմպիադայում խաղալու մասին, ամեն դեպքում միտք կա այլեւս չխաղալ, հայտարարեց օլիմպիադաների եռակի չեմպիոն, Հայաստանի հավաքականի երրորդ համար Վլադիմիր Հակոբյանը այս պահին Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատիստի տանն ընթացող մամուլի ասուլիսում։
«Բոլոր հաղթանակները թանկ են, ամեն տեղ շատ լարված պայքար է ընթանում, ամեն մեկը շատ թանկարժեք է եւ ինձ համար, եւ բոլոր տղաների համար, որովհետեւ ամեն տեղ ամեն ինչ արվել է թիմի համար:
Վերջնական դեռ չեմ որոշել, արդեն եռակի չեմպիոն եմ, կուզենայի դուրս գալ օլիմպիադիայից որպես հաղթող, նաեւ թիմն է շատ սիրուն, աշխարհի առաջնությունում հաստատ կխաղամ, շատ հետաքրքիր է։ Դեռ կմատծեմ հաջորդ օլիմպիադայում խաղալու մասին, ամեն դեպքում միտք կա այլեւս չխաղալ»,- հայտարարեց Վլադիմիր Հակոբյանը։
«Երբ հաշվարկ կատարվեց եւ պարզվեց, որ Հայասանի թիմը դարձել է օլիմպիական չեմպիոն, ես գիտեմ՝ մի քանի ժամ թուրքական մամուլը չէր ցանկանում դա գրեր, նշեր։ Ինչքան գիտեմ մեկ թերթում է գրված եղել։ Արդեն արարողության ժամանակ հնչեց մեր հիմնը, բարձրացվեց եռագույնը»,- ասաց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արշակ Պետրոսյանը:
Թուրքիայում Օլիմպիադայի ժամանակ եղած մթնոլորտի մասին Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի քարտուղար Գագիկ Հովհաննիսյանը նշեց.
«Վերաբերմունքը վատ չէր, որեւէ վատ վերաբերմունք չենք տեսել, նորմալ վերաբերմունք էր կազմակերպիչների կողմից։ Արտակարգ էր արձագանքը հայկական համայնքի կողմից, անչափ ոգեւորված էին, այդպիսի բան չէր եղել»:

13:32  ,  September 12, 2012
YEREVAN. – I still will think about playing in the next World Chess Olympiad, the latter’s three-time champion and Armenian men’s national chess team’s number-three player, Grandmaster Vladimir Akopian stated at a press conference, during which the national squad members commented on the 40th World Chess Olympiad, which was held in Istanbul, Turkey, and where Armenia was crowned world champion for a third time.
“All victories are precious. Everything everywhere was done for the team. I haven’t made a final decision yet. I’m already a three-time champion. I would like to leave the Olympiad as a winner, [but] I definitely will play in the world championships. I still will think about playing in the next World Chess Olympiad. In any case, I might no longer play,” Akobian stated.
“When the calculations were made and it had become clear that Armenia’s team had become the Olympiad’s champion, the Turkish press didn’t want to write about this for several hours. But our [national] anthem was sung, [and] the tricolor [flag] was raised during the ceremony,” the team’s head coach Arshak Petrosyan specifically said in his turn.
“The organizers’ way of behaving was normal. The reaction by the Armenian community was superb; they were so excited. Such thing had never happened,” Armenian Chess Federation Secretary Gagik Hovhannisyan noted in particular, and with respect to the atmosphere in Istanbul during the Olympiad.
To note, aside from becoming the World Chess Olympiad champion for a third time, Armenian men’s national team is also a three-time bronze medalist in this event