09:46  ,  16 հունվարի, 2020
«Ուրարտուի» գլխավոր մարզիչ Ալեքսանդր Գրիգորյանը երեւանյան ակումբի մամուլի ծառայությանը պատմել է թիմի խնդիրների, նպատակների, Հայաստանի առաջնության մասին։
Արդեն մի քանի օր է թիմը վերսկսել է մարզումները, ի՞նչ ուղղվածությամբ է ընթանում նախապատրաստությունը։
Ասեմ, որ պետք է անկեղծ լինել ու գիտակցել, որ մեր հնարավորությունները առաջին վեցնյակում հայտնվելու համար շատ քիչ են։ Պետք է հաղթենք մեր բոլոր 3 հանդիպումներում, իսկ «Նոան» էլ իր հերթին պետք է պարտվի բոլոր խաղերում։ Հույսը դրա վրա դնելը անլրջություն կլինի, այդիսկ պատճառով մենք որոշել ենք, թե որն է առաջնային մեզ համար, դա գավաթի խաղարկությունն է, որտեղ արդեն կիսաեզրափակիչ ենք հասել։ Այդ խաղերը կայանալու են ապրիլին, այնպես որ դեռ կհասցնենք նախապատրաստվել։
Հիմա ժամանակ ունենք հստակ հասկանալու մեր ակադեմիայի սաների հնարավորությունները։ Ուշադրության կենտրոնում են այն ֆուտբոլիստներն, ովքեր հանդես են գալիս «Ուրարտու-2»-ում։ Այդ տղաները 19,20 տարեկան են, դա հենց այն տարիքն է, երբ նրանք կամ պետք է համալրեն գլխավոր թիմը, կամ վարձակալական հիմունքներով այլ ակումբներում խաղան, կամ էլ ավարտեն կարիերան։ Այս պահին «Ուրարտու-2»-ի 6 ֆուտբոլիստներ մարզվում են գլխավոր թիմի հետ, մի փոքր դժվարացրել ենք երկրորդ թիմի գլխավոր մարզչի աշխատանքը, բայց նա էլ իր հերթին «Ուրարտու-2»-ը համալրել է պատանեկան թիմի ֆուտբոլիստներով։
Չենք շտապում սելեկցիայի հարցում, որովհետև գիտակցում ենք, որ ժամանակ ունենք։ Համալրումներ կատարելիս մենք պետք է հիմնվենք այն փաստի վրա, թե երկրորդ թիմից որ ֆուտբոլիստները կգան գլխավոր թիմ։ Այսինքն, ովքեր կմիանան «Ուրարտուին» ոչ թե միայն մարզումներին մասնակցելու համար, այլև խաղալու, թիմի լիարժեք անդամ դառնալու համար։
Այսինքն կարո՞ղ ենք ենթադրել, որ առաջնության երկրորդ հատվածում «Ուրարտուի» կազմում մենք ավելի շատ երիտասարդների կտեսնենք։
Մեկնարկային կազմում շատ երիտասարդների տեսնելը մի փոքր բարդ կլինի։ Չնայած ինչո՞ւ ոչ, բայց այդ տղաները հատատ խաղաժամանակ կստանան։ «Ուրարտուի» գլխավոր մարզիչի պաշտոնում իմ առաջին խաղում դուք տեսաք Հրաչյա Գեղամյանին, որը «Արարատ-Արմենիայի» հետ հանդիպմանը փոխարինման մտավ, դա նրա առաջին խաղն էր բարձրագույն խմբի առաջնությունում։ Սա մեկանգամյա ակցիա չէ մեր ներքին վիճակագրությունը լավացնելու համար։ Սա լուրջ մտադրություն է՝ գլխավոր թիմը համալրել տեղացի ֆուտբոլիստներով։ Ես այդ մասին խոսել եմ, իսկ հիմա ուզում եմ խոսքից գործի անցնել։
Արդեն 6 ֆուտբոլիստներ մարզվում են գլխավոր թիմի հետ, տպավորություններն ինչպիսի՞նն են։
Դրական տպավորություններ ունեմ այդ ֆուտբոլիստներից, իրենց բավականին լավ են դրսևորում։ Բայց պետք է տեսնել, թե այդ ոգևորվածությունը որքան է տևելու, այն պարզապես էմոցիաների դրսևորում է, թե երկարաժամկետ իրավիճակ։ Հասկանալի է, որ հիմա նրանք զգացմունքային վերելքի վրա են։ Կանցնի 1 ամիս ու երբ հոգնածություն նկատվի, այդ ժամանակ ի հայտ կգան նրանց որակները։
Ինչպե՞ս ստացվեց «Ուրարտուն» գլխավորելու տարբերակը։
Ես ուզում էի աշխատել Հայաստանում և ունեի առաջարկներ նաև այլ ակումբներից։ «Ուրարտուն» գլխավորելու տարբերակը անսպասելի ստացվեց։ Չնայած, որ ես չէի թաքցնում, որ ուզում էի այստեղ աշխատել։ Ակումբը նաև մեծ ակադեմիա ունի։ Ֆուտբոլիստների սելեկցիայի ժամանակ առաջին հերթին դիտարկում ենք մեր ակադեմիայի շրջանավարտներին, իսկ մյուս ակումբները տարբերակներ են փնտրում արտասահմանում։
Բացի դրանից, այստեղ լավ պայմաններ են ստեղծված աշխատանքի համար։ Ջևան Չելոյանցի համար սա լուրջ նախագիծ է։ Հայաստանում բոլոր ակումբները պատկանում են անհատների, ովքեր էլ բավականին լուրջ մարդիկ են։ Ճիշտ է, միգուցե մակերեսորեն գիտեմ, թե ով ով է, բայց բոլորն էլ հարուստ մարդիկ են, գումարներ են ներդնում։ Հայերն առանց այդ էլ պատվախնդիր են, բոլորը պահանջում են զբաղեցնել առաջին հորիզոնականը։ Ինչպե՞ս ավարտվեց առաջնության առաջին հատվածը։ Բոլորն առաջին վեցնյակում ընդգրկվելու հնարավորություն ունեն։ Բայց հասկանալի է, որ մեկը լինելու է երկրորդը, մյուսը՝ երրորդը, բայց մեկն էլ լինելու է վեցերորդը, նման իրավիճակում ես իմ փորձով գիտեմ, որ էմոցիաները կարող են նահանջել․ «Ես կամ առաջինն եմ, կամ ոչ մեկ»։ Դրա միջով ես անցել եմ, երբ մարզչից պահանջում են, որ թիմը պետք է միշտ հաղթի ու միևնույն ժամանակ գեղեցիկ ֆուտբոլ ցուցադրի, իսկ պարտություններն էլ բացառված են։
Նման հայտարարություններ անելու համար պետք է բացարձակապես ոչ պրոֆեսիոնալ լինել, որովհետև եթե դու Նապոլեոնի հավակնություններն ունես, պետք է գիտակցես, որ ֆուտբոլում կա նաև պատահականության գործոնը։ Ես ինքս աշխատել եմ նման իրավիճակում։ Պարտվել ես ուրեմն հեռանում ես։ Դա կրկես է, իսկական կրկես։ Ես կշռադատել եմ ամեն ինչ, գիտեմ որ Իլշատ Ֆայզուլինի ժամանակ եղել են դրական շրջաններ, երբ թիմը տևական ժամանակ որևէ պարտություն չէր կրում, բայց եղել են նաև բացասական հատվածներ, երբ երկար ժամանակահատված հաղթել չէր ստացվում։ Ամեն դեպքում նա հանգիստ շարունակում էր իր աշխատանքը, այսինքն նրա ղեկավարները այսրոպեական որոշումներ չէին կայացնում։ Հենց դա էլ ինձ պետք է, որովհետև ես արդեն երիտասարդ մարզիչ չեմ, ինքս էլ չեմ նկատել, թե ինչպես մեծացա։ Ես գնահատում եմ յուրաքանչյուր ժամը և այլևս չեմ ցանկանում գործ ունենալ պատահական մարդկանց հետ։ Ուզում եմ աշխատել լուրջ անձնավորությունների հետ:
Հայաստանում այդ տեսանկյունից դժվար չէ՞, մտածելակերպը չի՞ խանգարում։
Այո, մտածելակերպը չի բավարարում։ Ես հաղթողի բնավորության մասին եմ խոսում։ 19 տարեկանն այն տարիքն է, երբ արդեն պետք է խաղալ, բայց խաղալու համար պետք է ունենալ ոչ միայն բնավորություն, այլև ճիշտ ապրելաձև, պետք է կարողանաս ճիշտ կողմնորոշվել այն իրավիճակներում, երբ ինչ-որ բան չի ստացվում, կամ երբ ստացվում է։ Պետք է կարողանաս ճիշտ պահել քեզ։
Ես տեսնում եմ, որ երիտասարդ ֆուտբոլիստներն այդ խորհրդի կարիքն ունեն։ Մեր սաներից շատերն են խաղում պատանեկան հավաքականներում։ Իմ հարցին, թե դու խաղում ես պատանեկան հավաքականում, 2 հոգի պատասխանեց․ «Այո, ես ավագն եմ»։ Հիմա նրանք գիտեն, որ այդպես պատասխանել չի կարելի, որ պետք է բուն հարցին պատասխանել։ Դու խաղո՞ւմ ես պատանեկան հավաքականում․ «Այո, խաղում եմ»։ Որովհետև ես պրոֆեսիոնալ մարզիչ եմ ու հաստատ մինչև քո գալը ուսումնասիրել եմ քեզ ու գիտեմ, որ դու խաղում ես հավաքականում, որ դու այնտեղ թիմի ավագն ես։
Դա էլ մաքուր հայկական հատկանիշ է, իսկ դրանից շատ բան է կախված, այն կարող է խանգարել զարգացմանը, դա ավելորդ ինքնագնահատական է։ Մենք կենտրոնանում ենք գլխավորի վրա, սովորում ենք աշխատել։ Ես միևնույն ժամանակ գիտակցում եմ, որ արդյունք է պետք, որ ինձնից այն պահանջելու են։ Իմ փորձն ու մարզչական համարձակությունս բավարարում է, որ չշտապեմ ու կենտրոնանամ մեր սաների վրա։
Հիմա դուք ի՞նչ եք պահանջում թիմի ֆուտբոլիստներից, ի՞նչ նպատակ եք առաջադրել:
Կարելի է պահանջել ամեն ինչ, բայց պետք է այնպես անել, որ իրենք իրենցից պահանջեն առավելագույն արդյունքները։ Արդեն ասացի, որ գավաթը մեզ համար առաջնահերթություն է, իսկ ինչ վերաբերում է առաջնությանն, ապա պետք է հաղթել բոլոր այն խաղերում, որոնք մնացել են։ Բայց մեկ հստակ բան կա։ Օրինակ՝ եթե մի խաղ պարտվենք, ես չեմ պատրաստվում ֆուտբոլիստի հեռացնել, ինձ էլ չեն պատրաստվում հեռացնել։ Պետք է հասկանալ, որ դու սխալվելու իրավունք ունես։ Ֆուտբոլը պատերազմ չէ, այն խաղ է, որտեղ հարկավոր է բնավորությունն ու լավագույն որակները դրսևորել։ Պետք է խաղալ, այլ ոչ թե վախենալ սխալվելուց, դա ֆուտբոլիստներին, մարզիչներին թույլ չի տալիս ինքնաարտահայտվել, ստեղծագործ աշխատել։ Սխալ թույլ տալու գործոնը պետք է հաշվի առնել, այն չպետք է պատժելի ու սարսափելի լինի։
2 ամիս է հայկական ֆուտբոլում եք, ի՞նչը Ձեզ ամենից շատը զարմացրեց։
Հայկական ֆուտբոլում ինձ զարմացնում է այն, որ մեկուսացում կա, ոչ ոք ոչ մեկի հետ չի շփվում։ Դա ինձ համար խորթ է։ Ռուսաստանում, հատկապես, Ֆուտբոլի ազգային լիգայում մենք մարզիչներով զանգում ենք միմյանց, անգամ խորհուրդներ տալիս․ «Վերցրու այս ֆուտբոլիստին, նա օգուտ կտա», «Ի՞նչ իրավիճակ է թիմի ներսում» և այսպես շարունակ։ Իսկ Հայաստանում ամբողջական մեկուսացում է։ Կարծում եմ, որ դրանում նաև դրական կողմեր կան, որովհետև աշխատանքը շատ է ու դու պետք է կենտրոնանաս քո ակումբի վրա։
Ասեմ նաև, թե ինչն է ինձ դուր գալիս։ Ես նախքան այստեղ գալը միշտ հետևում էի Հայաստանի առաջնությանը ու պետք է ասեմ, որ իմ կարծիքով սա ամենաուժեղ առաջնությունն է։ Դա պայմանավորված է նրանով, որ ավելի որակյալ լեգեոներներ են եկել, իսկ երիտասարդ ֆուտբոլիստներն էլ նրանց կողքին առաջադիմում են։ Դա ինձ դուր է գալիս։ Իսկ ֆուտբոլի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունները միշտ եղել են, կան ու ցավոք սրտի լինելու են։
Շատ ակումբներում կիրառվում է այն ռազմավարությունը, որ ակադեմիայի բոլոր թիմերը պետք է խաղան ճիշտ այն սիստեմով, որով խաղում է գլխավոր թիմը։ Դուք ի՞նչ կասեք։
Մեր ակադեմիան գնալու է այն ուղղությամբ, որով ցանկանում են ակադեմիայի թիմերի գլխավոր մարզիչները, իսկ ես, որպես առաջին թիմի գլխավոր մարզիչ նրանց խորհուրդներ կտամ։ Ինձ համար կարևոր է, որ պատանի ֆուտբոլիստները ոչ թե իմ կաղապարով զարգանան, այլ կայանան որպես բազմապրոֆիլ խաղացողներ։ Շատ ակումբներում են ասում․ «Գլխավոր մարզիչը ունի խաղային փիլիսոփայություն, ուրեմն բոլորը պետք է հետևեն նրան»։ Ոչ, ինձ համար կարևոր է, որ երկրորդ ու մանկապատանեկան թիմերի մարզիչներն իրենց սեփական տեսլականն ու փիլիսոփայությունը ունենան և իրագործեն այն։ Ես յուրաքանչյուր որակյալ ֆուտբոլիստի կադապտացնեմ իմ սխեմային և դա կանեմ շատ արագ։ Մեկ ուրիշի մտքերով աշխատելու մեջ էներգետիկա չկա, քոնը չկա։
Այո, ամբողջ աշխարհում ընդունված է, որ ակադեմիաներն ու գլխավոր թիմերը նույն փիլիսոփայությամբ են աշխատում։ Գերմանացիները հենց այդպես հաղթահարեցին ճգնաժամը։ Ես չէի ցանկանա, որ մենք ընդհանուր ծրագրով աշխատենք։ Իմ փիլիսոփայությունը հետևյալն է, որ յուրաքանչյուր թիմում գլխավոր մարզիչը անհատականություն է, իսկ անհատականությունները չեն աշխատում ուրիշների մտքերով։
Ի՞նչ սպասել «Ուրարտուից» առաջնության երկրորդ հատվածում։
Մենք լրիվ այլ որակի ֆուտբոլ կխաղանք։ Ինձ առաջին հերթին հետաքրքրում է թիմի ցուցադրած խաղը։ Էֆեկտիվ պետք է գործենք թե՛ հարձակման գծում, թե՛ պաշտպանությունում։ Մենք պետք է արագ խաղանք, ավելի բարձր տեմպով, գրոհելիս ավելի համարձակ գործենք, պաշտպանվելիս՝ ավելի հուսալի։ Մեր խաղը էսթետիկական տեսանկյունից պետք է հաճույք պարգևի երկրպագուներին։ Ահա այն, կարճաժամկետ խնդիրները, որոնք մեզ առաջադրում ենք։

09:46  ,  16 января, 2020
Главный тренер «Урарту» Александр Григорян рассказал о проблемах и задачах ереванского клуба в чемпионате Армении, сообщает пресс-служба клуба.
Уже несколько дней, как команда возобновила тренировки, в каком направлении проходит подготовительный процесс?
Надо быть откровенными, стратегически для нас очень мало шансов попасть в финальную шестерку. То есть при наших трех победах, нам нужно, чтобы, по сути дела, ФК «Ноа» во всех трех матчах проиграл. Рассчитывать и надеяться на это - очень несерьезно. Поэтому мы определили приоритеты – это Кубок Армении, где мы уже в полуфинале. Но полуфинал состоится в апреле, поэтому у нас есть время для подготовки, есть время для того, чтобы наконец основательно проверить воспитанников нашей Академии. Прежде всего это игроки, которые играют в дубле, и тут есть очень важный момент: некоторым игрокам уже по 19-20 лет, это тот возраст, когда надо игрока или отдавать в аренду, или он должен пополнять основную команду, или он должен заканчивать. Поэтому мы привлекли на данный момент 6 игроков из «Урарту-2».
Наряду с этим мы готовим тех игроков, которые составляли костяк команды в прошлом году, планомерно, целенаправленно и не торопимся с селекцией, потому что у нас есть время. Мы также должны приобрести игроков, исходя из того, кто из дубля пойдет в основную команду. То есть кто будет привлечен в основную команду не просто для тренировок, а уже с кем мы подпишем контракт, и кто станет частью нашей команды.
То есть можно ожидать, что во второй части чемпионата мы увидим больше молодых игроков Академии «Урарту»?
В основном составе, наверное, еще все-таки будет сложно, но насчет выходов на замену, я думаю, что не то что ожидать, а этот момент однозначно будет. В принципе вы видели, как Грач Гегамян вышел на замену в игре против «Арарат-Армении», к слову, это была его первая игра в Чемпионате Армении. То есть это не разовая акция, и тем более не акция для того, чтобы нашу внутреннюю статистику поднять. Нет, это совершенно серьезное намерение с моей стороны ввести местных армянских игроков. Потому что я об этом говорил, и я хочу теперь от слов перейти к делу.
Сейчас уже 6 игроков тренируются с основной командой, какие впечатления о них?
Впечатления о них хорошие, позитивные. Они проявляют себя достаточно хорошо, но нужно посмотреть, насколько долго этот огонек будет гореть: будет ли это яркой эмоциональной вспышкой, или долгосрочным состоянием. Понятно, что они сейчас на эмоциях, у них эмоциональный подъем, но надо посмотреть, что будет, когда пройдет месяц подготовки, когда наступит усталость — вот здесь и проявятся их качества.
Как возник вариант стать тренером «Урарту»?
Я хотел работать в Армении, и у меня были варианты работы на клубном уровне. Вариант с «Урарту» возник абсолютно неожиданно для меня, хотя я не скрываю, что хотел здесь работать. Все-таки Джеван Крикорович уже давно в футболе и содержит здесь не просто команду, а еще и Академию. Мне было, конечно, интересно попасть именно в «Урарту», потому что я сейчас просматриваю воспитанников, когда в других командах просматривают игроков из других стран, то есть селекция по-разному у нас происходит. Это же все-таки интересно, когда мы можем строить часть селекции, причем немалую, основываясь именно на наших воспитанниках.
Кроме того, здесь созданы хорошие условия для работы. Я понимаю, что для Джевана Челоянца это серьезный проект. В Армении все клубы принадлежат частникам. На самом деле, все они очень серьезные люди, я конечно поверхностно наводил справки, но все очень богатые, вкладывают деньги. Армяне сами по себе все амбициозные, все требуют первое место. Если так смотреть, то как закончился первый этап Чемпионата? Все сохраняют шансы быть первыми, но кто-то будет вторым, кот-то будет третьим, а кто-то будет шестым. И вот здесь, я на практике знаю, что вот эти амбиции у кого-то могут потухнуть, скажут «или я первый, или я никакой». Я через это проходил, когда от тренера требуют постоянных побед, а поражение исключено. При этом команда должна показывать красивый футбол.
Чтобы делать такие заявления нужно быть абсолютно не профессионалом футбола, вообще в нем не разбираться. Потому что, если у тебя амбиции Наполеона, то ты тогда просто на просто должен понимать, что футбол содержит в себе элемент случайности. Я работал в такой ситуации, и другие тренеры работали в такой ситуации, проиграл – пошел на выход. Это цирк, самый настоящий цирк. Здесь же я знаю, что у Ильшата Файзуллина был как положительный этап, когда команда очень много игр подряд не проигрывала, так был и негативный период, когда команда больше, чем 10 игр не выигрывала. И тем не менее руководство клуба спокойно ждало, значит они не руководствуются сиюминутными эмоциями, а строят стратегию. Именно это мне и нужно, потому что все-таки я уже не молодой тренер, поэтому я ценю каждое время и не хочу сталкиваться с проходимцами на своем пути. Хочу сталкиваться с серьезными людьми.
В Армении в этом плане не сложно? Менталитет не мешает?
Ну здесь есть очень хорошая возможность что-то дать, то, что не хватает в ментальности, то что называется «психология победителя». Потому что я вижу, что ребятам никто это не давал, и я вижу, что они впитывают эти нюансы. Это очень важно, потому что в принципе их подготовили очень неплохо. Им по 19 лет, это тот возраст, когда надо начинать играть, но, чтобы заиграть нужно иметь не только характер, но и правильную жизненную позицию, правильно ориентироваться в ситуациях, когда у тебя что-то не получается или, когда получается многое.
Здесь нужно уметь правильно вести себя, и я вижу, что эти молодые ребята нуждаются в этой поддержке, в подсказке, как себя вести и т. д. Многие из наших ребят играют за юношеские, молодежные сборные, и на мой вопрос «Ты играешь за юношескую сборную? Ты играешь за молодежную сборную?», двое из них ответили так: «Да, я капитан». Теперь они знают, что так отвечать нельзя, что нужно отвечать конкретно на вопрос: «Ты играешь за юношескую сборную? Да, играю» . Потому что я профессиональный тренер, и конечно же я навел справки, что ты играешь за юношескую сборную, и что ты там капитан.
Этот нюанс тоже чисто армянский. И от него тоже очень много чего зависит. Дело не в скромности, дело в «я капитан» , оно может помешать в развитии, это лишнее самомнение. Так мы учимся сосредотачиваться на главном, мы учимся работать. Но при этом я прекрасно понимаю, что результат нужен, что спрашивать будут за результат. У меня хватает опыта и какой-то тренерской смелости никуда не торопиться, а пока продолжать уделять внимание нашим воспитанникам.
Теперь Вы какой результат будете требовать от этих игроков? Какие цели Вы поставили перед командой?
Требовать можно все, что угодно. Нужно подвести ситуацию к тому, чтобы они сами от себя требовали максимальных результатов. А в данной ситуации я уже озвучил, что для нас приоритетным направлением является Кубок. А что касается Чемпионата, то во всех оставшихся играх, естественно победить. Но здесь есть один важный момент: допустим, если мы в каком-то матче не выиграем, я не собираюсь какого-то игрока увольнять и меня никто не собирается увольнять. Можно стремиться к этому, понимая, что у тебя есть право на ошибку, потому что футбол — это ведь не война, это игра, и в этой игре нужно уметь проявить свои лучшие качества и характер, и при этом играть, а не бояться ошибиться. А такой подход «или все, или ничего», он не позволяет раскрепоститься футболистам, тренеру и не позволяет творчески работать, творчески играть. Поэтому здесь всегда нужно оставлять какой-то зазор, право на ошибку. Это не должно быть чем-то страшным и наказуемым.
Вы уже 2 месяца, как в армянском футболе, что вас удивило больше всего?
Ну в нашем футболе меня удивило то, что тут такая изоляция, и никто ни с кем не общается. Я привык, допустим в России, особенно в ФНЛ, что мы с коллегами созваниваемся, даже советуем друг другу «Вот этого игрока бери, он может быть полезным», спрашиваем «Как у тебя там ситуация клубе? Как работа?». Но я думаю, что может быть в этом и есть плюсы, потому что на самом деле работы много и надо сосредоточиться на своем клубе. А что касается того, что мне нравится, то мне нравится, что на текущий момент первенство Армении стало по качеству лучше.
Возможно, я могу ошибаться, но последние 12 лет, с тех пор как я приехал в Ереван после длительной паузы, и постоянно приезжаю каждый год, а также слежу за чемпионатом, мне кажется, однозначно это самый сильный чемпионат. Прежде всего это обусловлено тем, что в армянском футболе начали играть более качественные иностранцы, подросла группа молодых армянских игроков, которые начали стучаться в дверь сборной Армении, и у нас таких игроков достаточно. Дальше все будет зависеть от того, как они будут прогрессировать. Вот это мне нравится. А то, что происходит около футбола, поверьте мне, это, к сожалению, всегда было, есть и будет.
Во многих клубах придерживаются стратегии, согласно которой команды Академии должны играть четко по той же системе, что и основная команда. Что Вы скажете об этом?
Наша Академия будет двигаться в том направлении, в котором хотят двигаться главные тренеры нашей Академии. А я как главный тренер основной команды буду им подсказывать о недочетах и ошибках, которые они совершают в рамках своей программы. Для меня важно, чтобы воспитанники Академии развивались не по моему шаблону, а, чтобы главный тренер дубля, главные тренеры старших юношеских команд и так далее имели свое видение подготовки, свою философию и ее реализовывали. Это для меня очень важно, потому что я любого качественного игрока очень быстро адаптирую под свой футбол. Нет никакой энергетики в работе по чьему-то лекалу, в этом нет своего видения.
Да, во всем мире принято так, что Академии и основные команды работают по общей программе и философии. Например, в Германии был период, когда немцы поднимали свой футбол именно по общей программе, и они его подняли. Я бы не хотел, чтобы мы работали по какой-то общей программе. Мое видение такое — я хочу видеть в главном тренере каждой команды личность, а личность не может работать по чьей-то программе.
Чего ожидать от «Урарту» во второй половине сезона?
Во второй части от нас можно ожидать другого качества игры, ну и конечно же побед. Однозначно, меня интересует прежде всего другое качество игры, то есть мы должны быть более эффективны в атаке, быть намного эффективнее в обороне. Мы должны играть быстрее, играть агрессивнее в атаке и агрессивнее в обороне. Мы должны играть в более высоком темпе, и наша игра с точки зрения эстетики должна доставлять удовольствие болельщикам. Вот короткие задачи, которые мы ставим перед собой.