09:43  ,  27 սեպտեմբերի, 2019
Արդյունքից գոհ եմ, բայց Սիմոն Մարտիրոսյանից գոհ չեմ, որ 241 կգ աշխարհի ռեկորդը չարեց: Այս մասին NEWS.am Sport-ի թղթակցի հետ զրույցում Թաիլանդից ասաց ծանրամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը:
Աշխարհի առաջնության 109 կգ քաշայինների պայքարում Սիմոն Մարտիրոսյանը 429 կգ երկամարտի արդյունքով նվաճեց չեմպիոնի կոչումը: Պոկում վարժությունում էլ 199 կգ-ով սահմանեց աշխարհի ռեկորդ:
«Ուրախ եմ, որ Սիմոնը կրկնակի աշխարհի չեմպիոն է: Արդյունքից գոհ եմ, բայց Սիմոն Մարտիրոսյանից գոհ չեմ, որ աշխարհի ռեկորդը չարեց: Հրում վարժության 240 կգ աշխարհի ռեկորդն իրենն է, այստեղ 241-ը չարեց:
Ես գոհ եմ նրանից, որ վստահ կարողանում է բոլորին հաղթել, որ այսօր վստահ բարձրանում էր մրցահարթակ ու բոլորին հաղթում: Բայց այս կիլոգրամներն ինձ համար բավարար չեն: Առջեւում Օլիմպիական խաղերն են: Այս կիլոգրամներով չենք կարող Տոկիո գնալ, դժվար կլինի օլիմպիական ոսկե մեդալի համար պայքարել: Սիմոն Մարտիրոսյանը մրցակիցներ ունի ու շատ ուժեղ: Պետք է կանգ չառնել, պատրաստվել, աշխատել, ավելացնել կիլոգրամները, որ Տոկիոյում էլ վստահ դուրս գա մրցահարթակ ու հաղթի բոլորին: Այս կիլոգրամներով նա չի կարող Օլիմպիական խաղերում հաղթել:
Պետք է ավելացնենք: Թուլանալ, եղածով բարարվել չի կարելի: Սա ծանրամարտ է եւ մրցակցությունը շատ ուժեղ է: Բայց արդյունքից գոհ եմ, ամեն ինչ լավ է. ո՞ր պետությունն է 10 ոսկուց երկուսն ինքը տանում: 100 պետություն է մասնակցում, 10 ոսկե մեդալ է խաղարկվում, երկուսը Հայաստան է գալիս, ինչպե՞ս գոհ չլինեմ:
Վերջին օրն էլ Գոռ Մինասյանն ու Ռուբեն Ալեքսանյանն են մասնակցելու, ու ինչ-որ մեդալ կունենանք: Ես 2018 թվականի աշխարհի առաջնությունից հետո խոստացել էի չէ՞, որ 2019 թվականի աշխարհի առաջնությունն ավելի լավ է լինելու: Ես հազվադեպ եմ ինչ-որ բան խոստանում ու այդպես էլ եղավ:
Դրանում ինձ շատերն են օգնել: Շնորհակալ եմ Սիմոն Մարտիրոսյանի անձնական մարզիչ Աշոտ Փիլոսյանին, Հակոբ Մկրտչյանի անձնական մարզիչ Արմեն Մկրտչյանին, շնորհակալ եմ մեր մարզիկների մարզադպրոցներին՝ տնօրենից մինչեւ հավաքարար ինձ աջակցելու համար, շնորհակալ եմ երկրի վարչապետին՝ պետական աջակցության համար, ՀԱՕԿ-ի նախագահին՝ հավաքականի կողքին լինելու եւ յուրաքանչյուր հարցում օգնելու համար»,- ասաց Փաշիկ Ալավերդյանը:
Հիշեցնենք, որ ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունը վարկանիշային է Տոկիո-2020 Օլիմպիական խաղերի համար: Օլիմպիական ուղեգրերը ծանրամարտում անհատական են. 6 վարկանիշային մրցաշարերում ձեռք բերած միավորների հանրագումարով են ծանրորդները նվաճելու օլիմպիական ուղեգրեր: Աշխարհի առաջնությունն ամենաշատ վարկանիշային միավորներն է տալիս:

09:43  ,  27 сентября, 2019
Я доволен результатом, но не доволен Симоном Мартиросяном, потому что он не установил мировой рекорд в 241 кг. Об этом в беседе с корреспондентом NEWS.am Sport из Таиланда сообщил главный тренер сборной Армении по тяжелой атлетике Пашик Алавердян.
На чемпионате мира Симон Мартиросян (109 кг) завоевал завание чемпиона, набрав в сумме двоеборья 429 кг. Он также установил мировой рекорд в рывке - 199 кг.
«Я рад, что Симон стал двукратным чемпионом мира. Я доволен результатом, но не доволен Симоном Мартиросяном, потому что он не установил мировой рекорд. Ему принадлежит мировой рекорд 240 кг в толчке, здесь он не установил - 241 кг.
Я доволен им, что он смог уверенно одержать победу, что сегодня он уверенно поднимался на помост. Но этих килограммов мне недостаточно. Впереди Олимпийские игры. Мы не можем отправиться в Токио с этими килограммами, будет сложно бороться за олимпийскую золотую медаль. У Симона Мартиросяна есть конкуренты и очень сильные. Надо не останавливаться, готовиться, работать, повышать вес, чтобы и в Токио он мог уверенно выйти на помост и одержать победу. С этими килограммами он не сможет одержать победу на Олимпийских играх.
Но я доволен результатом, все хорошо. Какое государство забирает 2 из 10-и золотых медалей? Разыгрывается 10 золотых медалей среди 100 государств, из них 2 отправляются в Армению. Как я могу быть недоволен?
В последний день примут участие Гор Минасян и Рубен Алексанян, и у нас еще будут какие-то медали. После чемпионата мира 2018-го года я обещал, что чемпионат мира 2019-го года будет лучше. Я редко что-то обещаю, и так и получилось.
Многие помогли мне в этом. Я благодарю личного тренера Симона Мартиросяна Ашота Пилосяна, личного тренера Акопа Мкртчяна Армена Мкртчяна, благодарю спортшколы наших спортсменов - от директора до уборщицы - за поддержку, благодарю премьер-министра за государственную поддержку, президента НОК Армении за то, что он всегда был рядом со сборной и оказывал поддержку по всем вопросам», - сказал Пашик Алавердян.
Напомним, что чемпионат мира по тяжелой атлетике является рейтинговым для Олимпийских игр Токио-2020. Олимпийские путевки в тяжелой атлетике индивидуальны, тяжелоатлеты завоевывают олимпийские путевки по сумме очков, набранных в 6-и рейтинговых турнирах. Чемпионат мира дает самые высокие рейтинговые очки.