19:46  ,  16 սեպտեմբերի, 2019
Արթուրը շատ էր ցանկանում մասնակցել, բայց մարզիչներով որոշեցինք, որ մասնակցելու դեպքում նա կխորացներ իր վնասվածքը։ Այս մասին լրագրողների հետ Նուրսուլթանում ասաց օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանի հայրը՝ թիմի մարզիչ Գեւորգ Ալեքսանյանը։
«Մինսկում Արթուրը վնասվածք ստացավ մարզումների ժամանակ։ Եկանք Հայաստան, բուժեցինք,ամեն ինչ նորմալ էր Նուրսուլթան մեկնելուց առաջ։ Մինսկում ստացած վնասվածքը աջ կողային հատվածն էր։ Երեկ երրորդ գոտեմարտի ընթացքում թուրք մրցակցի հետ պայքարում Արթուրը վնասեց նաեւ ձախ կողային հատվածը։ Երեկոյան բժշկի գնացինք, ռետգեն զննում անցավ։ Տեղի բժիշկներն ասացին, որ երկար ժամանակ հանգիստ է պետք, որքան հնարավոր է քիչ շարժումներ։ Ձախ կողային հատվածն է՝աճարային միացման մասում այդ կրճիկները կոտրվել են, մանր մասերի են բաժանվել։ Գիշերը չկարողացավ որեւէ հարմար դիրք գտնել, պառկել․ նստած է քնել։ Առավոտից քննարկման փուլում էինք, թե ինչպես է մասնակցելու։ Գոտեմարտից առաջ ցավն անզգայացրել էինք։ Եզրափակիչի մեկնարկից առաջ մարզում արեց՝ մկանները տաքացնելու համար։ Հասկացանք, որ չի կարող այդպես պայքարել։ Շատ էր ցանկանում գոտեմարտել, բայց մենք մարզչական կազմով որոշեցինք չխորացնել այս վնացվածքը։
Արդեն օլիմպիական ուղեգիրը կա, այժմ պետք է ապաքինվել։ Ճիշտ է մեդալի գույնը մեր ուզած գույնը չէ, բայց ոչինչ անել չենք կարող։ Ավելի լավ է այս վիճակում գոնե փորձենք բուժել, որ հաջորդ տարվա սկզբից կարողանանք պատրաստվել Օլիմպիական խաղերին։ Այս պահին ճիշտ էր այս որոշումը, այլ ոչ թե դուրս գալ գորգ, ավելի խորացնել վնասվածքը եւ ընկնել ավելի վատ խնդիրների մեջ՝ թե ինչպես ենք հասցնելու մինչեւ Օլիմպիական խաղեր վերականգնվել։
Արթուրի տրամադրության մասին չխոսենք, ոչ մեկս տրամադրություն չունենք։ Կգնանք Հայաստան եւ բժիշկների հետ կհասկանանք՝ ինչպես ենք հնարավորինս արագ բուժել Արթուրին»,- ասաց Գեւորգ Ալեքսանյանը։
Նուրսուլթանում տեղի ունեցավ 97 կգ քաշային կարգի պարգեւատրման արարողությունը։ Արթուր Ալեքսանյանը նախ գորգ բարձրացավ եզրափակիչ գոտեմարտի մեկնարկին եւ հաղթանակը շնորհեց Մուսա Եվլոեւին։ Պարգեւատրման արարողության ժամանակ Արթուր Ալեքսանյանը նախ դժվարությամբ խոնարհվեց արծաթե մեդալը պարանոցին կախելու համար, ապա պատվո հարթակից իջնելուց անմիջապես հետո հանեց արծաթե մեդալը։
Օլիմպիական չեմպիոնը NEWS.am Sport-ի հետ զրույցում միայն ասաց, որ տարբերակ չուներ այդպես գոտեմարտելու, քանի որ ցավը շատ էր խանգարում։ Արթուր Ալեքսանյանը դժվարությամբ է տեղաշարժվում, բայց այդ վիճակում «Բառիս Արենայում» որեւէ մեկի լուսանկարվելու խնդրանքը չմերժեց։

19:46  ,  16 сентября, 2019
Артур очень хотел участвовать, но тренеры решили, что этим он усугубит свою травму. Об этом в беседе с журналистами в Нур-Султане сообщил отец олимпийского чемпиона Артура Алексаняна, тренер команды Геворг Алексанян.
«В Минске Артур получил травму во время тренировок. Мы приехали в Армению, прошли лечение, все было хорошо перед отъездом в Нур-Султан. В Минске травма была с правой стороны ребер, а во время вчерашнего поединка с турецким соперником Артур также повредил левую сторону. Местные врачи сказали, что нужен длительный отдых и как можно меньше движения. Ночью он из-за боли спал сидя. С утра мы обсуждали, как он примет участие. До начала финала он потренировался, чтобы разогреть мышцы. Мы поняли, что он так не сможет бороться. Артур очень хотел провести поединок, но мы решили не усугублять травму.
У нас уже есть олимпийская путевка, теперь нам нужно восстановиться. Правда, цвет медали не тот, который нам нужен, но мы ничего не можем сделать. Лучше попытаться вылечить это состояние, чтобы мы смогли подготовиться к Олимпийским играм в начале следующего года. Сейчас правильным было это решение.
Давай не будем говорить о настроении Артура, мы все не в настроении. Отправимся в Армению и поймем вместе с врачами, как вылечить Артура как можно скорее», - сказал Геворг Алексанян.
В Нур-Султане прошла церемония награждения весовой категории 97 кг. Артур Алексанян сначала поднялся на ковер перед финальным поединком и отдал победу Мусе Евлоеву. На церемонии награждения Алексанян сначала с трудом наклонился для получения серебряной медали, а затем снял серебряную медаль сразу после того, как спустился с пьедестала почета.
Олимпийский чемпион в беседе с NEWS.am Sport сказал только, что у него не было другого выбора. Артур Алексанян с трудом передвигается, но никому не отказал в просьбе сфотографироваться с ним на «Барыс Арене».