13:32  ,  23 օգոստոսի, 2019
Հունահռոմեական ըմբշամարտի աշխարհի առաջնությունում 77 կգ քաշային կարգում Հայաստանը կներկայացնի երկրորդ Եվրոպական խաղերի փոխչեմպիոն, 2016թ. Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Կարապետ Չալյանը:
Քիչ առաջ Բելառուսի Ստայկիի մարզաբազայում տեղի ունեցավ 77 կգ քաշայիններ, Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն, աշխարհի եւ Եվրոպայի չեմպիոն Արսեն Ջուլֆալակյանի եւ Կարապետ Չալյանի փորձամրցումը՝ աշխարհի առաջնության համար:
2:2 հաշվով ավարտված գոտեմարտում հաղթեց Կարապետ Չալյանը: Գոտեմարտի առաջին մրցափուլում Արսեն Ջուլֆալակյանը 2:0 հաշվով հաղթում էր, սակայն երկորդ մրցափուլում գցում հնարքով Կարապետ Չալյանը հավասարեցրեց հաշիվը: Գոտեմարտի ավարտին մրցավարի կողմից Կարապետ Չալյանը պասիվության համար նկատողություն ստացավ, սակայն պայքարն ավարտվեց Չալյանի հաղթանակով:
Այս փորձամրցումը նախատեսված էր աշխարհի առաջնության կազմի ընտրության համար: Գոտեմարտին հետեւում էին հավաքականի բոլոր անդամները: Կարապետ Չալյանի մարտավկան օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանն էր:
Գոտեմարտն ուղիղ եթերում հեռարձակվեց Արթուր Ալեքսանյանի Ինստագրամի պաշտոնական էջում:
Սա Արսերն Ջուլֆալակյանի եւ Կարապետ Չալյանի չորրորդ գոտեմարտն էր: Նախորդ 3 գոտեմարտերում նույնպես հաղթել էր Կարապետը: Չալյանը հաղթանակ էր տարել 2018 թվականին Վարշավայում անցկացված Վլադիսլավ Պետլյանսկու անվան հուշամրցաշարում (3:1), Հայաստանի առաջնության եզրափակիչում (5:3) եւ Կիեւի միջազգային մրցաշարում (2։0):
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի Եվրոպայի առաջնությունում Արսեն Ջուլֆալակյանը նվաճեց բրոնզե մեդալ եւ նպատակ ունի պայքարել Տոկիո-2020 Օլիմպիական խաղերի ուղեգրի համար:
Լեւոն Ջուլֆալակյանի գլխավորած թիմն այս օրերին աշխարհի առաջնությունից առաջ վերջին ուսումնամարզական հավաքն է անցնում Բելառուսում: ԱԱ-ն օլիմպիական վարկանիշային է Տոկիո-2020-ի համար:
Օգոստոսի 27-ին Երեւանում օլիմպիական չեմպիոն, հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյանն ասուլիսով հանդես կգա, որը նվիրված է լինելու աշխարհի առաջնությանը, որն անցկացվելու է սեպտեմբերի 14-22-ը Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուրսուլթանում։

13:32  ,  August 23, 2019
Karapet Chalyan beats Arsen Julfalakyan in match for pass to 2019 International Greco-Roman Wrestling Tournament
Vice-champion of the Second European Games, bronze medalist of the 2016 European Wrestling Championships Karapet Chalyan will represent Armenia in the 77 kg category at the 2019 International Greco-Roman Wrestling Tournament.
A while ago, vice-champion of the London Olympic Games, world and European champion Arsen Julfalakyan (77 kg category) and Karapet Chalyan (77 kg category) participated in a test competition for the international Greco-Roman wrestling tournament at Stayki Olympic Sports Complex in Belarus.
In the first stage of the wrestling match, Arsen Julfalakyan was beating Julfalakyan 2-0, but in the second stage, Karapet Chalyan tied the score with the throw trick. At the end of the match, the referee gave Karapet Chalyan a warning for being passive, but the match ended with Chalyan’s victory. Olympic champion Artur Aleksanyan was a witness to Karapet Chalyan’s victory and posted a live video of the wrestling match on his official Instagram.
This was the fourth wrestling match between Arsen Julfalakyan and Karapet Chalyan. Karapet had won the previous three matches as well. In 2018, he celebrated his victories at the Vladislav Petlyansky Commemorative Championship (3-1), the final of the Armenian Wrestling Championship (5-3) and the Kiev International Wrestling Tournament (2-0).
Arsen Julfalakyan scored the bronze medal at the 2019 European Wrestling Championship and has set the goal to compete for a pass to the 2020 Summer Olympics in Tokyo.
Levon Julfalakyan’s team is currently holding its last training in Belarus ahead of the international championship.
On August 27, Olympic champion, head coach of the Armenian Greco-Roman wrestling team Levon Julfalakyan will give a news conference devoted to the International Greco-Roman Wrestling Tournament to be held from September 14 to 22 in Nur-Sultan, Kazakhstan.