13:32  ,  23 օգոստոսի, 2019
Հունահռոմեական ըմբշամարտի աշխարհի առաջնությունում 77 կգ քաշային կարգում Հայաստանը կներկայացնի երկրորդ Եվրոպական խաղերի փոխչեմպիոն, 2016թ. Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Կարապետ Չալյանը:
Քիչ առաջ Բելառուսի Ստայկիի մարզաբազայում տեղի ունեցավ 77 կգ քաշայիններ, Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն, աշխարհի եւ Եվրոպայի չեմպիոն Արսեն Ջուլֆալակյանի եւ Կարապետ Չալյանի փորձամրցումը՝ աշխարհի առաջնության համար:
2:2 հաշվով ավարտված գոտեմարտում հաղթեց Կարապետ Չալյանը: Գոտեմարտի առաջին մրցափուլում Արսեն Ջուլֆալակյանը 2:0 հաշվով հաղթում էր, սակայն երկորդ մրցափուլում գցում հնարքով Կարապետ Չալյանը հավասարեցրեց հաշիվը: Գոտեմարտի ավարտին մրցավարի կողմից Կարապետ Չալյանը պասիվության համար նկատողություն ստացավ, սակայն պայքարն ավարտվեց Չալյանի հաղթանակով:
Այս փորձամրցումը նախատեսված էր աշխարհի առաջնության կազմի ընտրության համար: Գոտեմարտին հետեւում էին հավաքականի բոլոր անդամները: Կարապետ Չալյանի մարտավկան օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանն էր:
Գոտեմարտն ուղիղ եթերում հեռարձակվեց Արթուր Ալեքսանյանի Ինստագրամի պաշտոնական էջում:
Սա Արսերն Ջուլֆալակյանի եւ Կարապետ Չալյանի չորրորդ գոտեմարտն էր: Նախորդ 3 գոտեմարտերում նույնպես հաղթել էր Կարապետը: Չալյանը հաղթանակ էր տարել 2018 թվականին Վարշավայում անցկացված Վլադիսլավ Պետլյանսկու անվան հուշամրցաշարում (3:1), Հայաստանի առաջնության եզրափակիչում (5:3) եւ Կիեւի միջազգային մրցաշարում (2։0):
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի Եվրոպայի առաջնությունում Արսեն Ջուլֆալակյանը նվաճեց բրոնզե մեդալ եւ նպատակ ունի պայքարել Տոկիո-2020 Օլիմպիական խաղերի ուղեգրի համար:
Լեւոն Ջուլֆալակյանի գլխավորած թիմն այս օրերին աշխարհի առաջնությունից առաջ վերջին ուսումնամարզական հավաքն է անցնում Բելառուսում: ԱԱ-ն օլիմպիական վարկանիշային է Տոկիո-2020-ի համար:
Օգոստոսի 27-ին Երեւանում օլիմպիական չեմպիոն, հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյանն ասուլիսով հանդես կգա, որը նվիրված է լինելու աշխարհի առաջնությանը, որն անցկացվելու է սեպտեմբերի 14-22-ը Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուրսուլթանում։

13:32  ,  23 августа, 2019
На чемпионате мира по греко-римской борьбе в весовой категории 77 кг Армению представит вице-чемпион 2-х Европейских игр, бронзовый медалист чемпионата Европы Карапет Чалян.
Только что на спортбазе «Стайки» в Беларуси состоялся проверочный поединок в весовой категории 77 кг между вице-чемпионом Олимпийских игр в Лондоне, чемпионом мира и Европы Арсеном Джулфалакяном и Карапетом Чаляном в преддверии чемпионата мира.
В поединке, который завершился со счетом 2:2, победу одержал Карапет Чалян. Арсен Джулфалакян лидировал в первом раунде со счетом 2:0, однако Карапет Чалян смог сравнять счет во втором раунде. В конце матча Карапет Чалян получил замечание от судьи за пассивность, но борьба завершилась победой Чаляна.
Этот поединок был предназначен для отбора состава на чемпионат мира. Все члены сборной наблюдали за поединком.
Матч транслировался в прямом эфире на официальной странице Артура Алексаняна в Instagram.
Это был четвертый поединок Арсена Джулфалакяна и Карапета Чаляна. В трех предыдущих поединках победу одерживал также Карапет.
Напомним, что Арсен Джулфалакян завоевал бронзовую медаль на чемпионате Европы 2019-го года и намерен побороться за путевку на Олимпийские игры Токио-2020.
Команда во главе с Левоном Джулфалакяном в настоящее время проводит свой последний учебно-тренировочный сбор в Беларуси перед чемпионатом мира. Чемпионат мира является рейтинговым для Токио-2020.
27-го августа олимпийский чемпион, главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян даст пресс-конференцию в Ереване, посвященную чемпионату мира, который пройдет с 14-го по 22-е сентября в столице Казахстана Нурсултане.