11:42  ,  1 օգոստոսի, 2019
Մադրիդի «Ռեալի» ֆրանսիացի հարձակվող Քարիմ Բենզեման Audi Cup ընկերական մրցաշարի երրորդ տեղի համար խաղում թուրքական «Ֆեներբահչեի» նկատմամբ 5:3 հաշվով հաղթանակ տանելուց հետո խոսել է մեկնարկելիք մրցաշրջանին պատրաստվելու աշխատանքների մասին, հաղորդում է Marca-ն:
«Մեր միակ խնդիրը նախամրցաշրջանային հանդիպումներում մարզավիճակ ձեռք բերելն է: Մենք աշխատանքներ ենք տանում մեր ֆիզիկական և մարտավարական որակները բարելավելու ուղղությամբ:
Ցանկանում եմ դիմել ակումբի երկրպագուներին և ասել, որ նրանք հավատան մեզ: Մրցաշրջանի մեկնարկից առաջ ես լավ կանխազգացում ունեմ»,- ասել է Բենզեման:

11:42  ,  August 1, 2019
Real Madrid's forward Karim Benzema told about preparations for the new season after his 5-3 victory over Fenerbahce in the match for the third place of the Audi Cup tournament, Marca reported
"Let me tell you something, this is called pre-season. Pre-season is about getting to a high level for when the league starts. We're working a lot on a physical level and on a tactical level. Criticism is normal after losing a derby and conceding seven, but that's in the past and we need to keep working. I urge the fans to believe in us because we need them. I have a good feeling about this season. I feel good on an individual level too, although I still need more training sessions,” he said.