18:20  ,  1 դեկտեմբերի, 2015
Ֆրանսիայի վարչապետ Մանուել Վալսը հայտարել է, որ Մադրիդի «Ռեալի» հարձակվող Քարիմ Բենզեման պետք է հեռացվի ազգային հավաքականից։ Ֆուտբոլիստը խոստովանել էր, որ առնչություն ունի Ֆրանսիայի հավաքականի խաղացող Մաթյո Վալբուենայի շանտաժի գործին։
«Եթե այդպիսի միջադեպին խառնված լիներ որեւէ նախարար, ապա անմիջապես պաշտոնանկ կարվեր։ Մեր հավաքականի ֆուտբոլիստները օրինակ են ծառայում եւ պետք է պատասխանատվություն կրեն իրենց արարքների համար»,- Վալսի խոսքը մեջբերում է francefootball-ը։
Նոյեմբերի 5-ին Բենզեմային ներկայացվել է Վալբուենայի շանտանժին մասնակցելու մեղադրանք։ Նշվում է, որ չարագործները պահանջները Վալբուենային փոխանցել են Բենզեմայի միջոցով՝ սպառնալով հրապարակել ինտիմ բնույթի բովանդակությամբ տեսանյութ։

18:20  ,  1 декабря, 2015
Премьер-министр Франции Мануэль Вальс заявил, что форвард мадридского «Реала» Карим Бензема должен быть отстранен от национальной команды. Ранее Бензема заявил, что причастен к шантажу футболиста сборной Франции Матье Вальбуэна.
«Если в подобном деле был бы замешан министр, он был бы немедленно отстранен от своей должности. Футболисты нашей национальной сборной должны служить примером и нести ответственность за свои поступки»,- приводит слова Вальса francefootball.
5-го ноября Бензема были предъявлены обвинения в шантаже Вальбуэна. Отмечается, что злоумышленники, угрожавшие распространить видеозапись с Вальбуэна, передавали свои требования через Бензема.