12:43  ,  3 հուլիսի, 2015
Մոսկվայի «Սպարտակի» եւ Հայաստանի հավաքականի հարձակվող Յուրա Մովսիսյանի շահերը ներկայացնող գործակալ Պատրիկ Մաքքեյբը հայտարարել է, որ «ռուսական թիմի նոր գլխավոր մարզիչ Դմիտրի Ալենիչեւը ցանկանում է թիմում թողնել ֆուտբոլիստին, սակայն ոչ ոք չգիտի, թե ինչ կլինի ապագայում, եւ Մովսիսյանը հավատում է, որ կարող է վերադառնալ ԱՄՆ», հաղորդում է Championat-ը՝ հղում անելով Tribune-ին:
Մինչեւ Եվրոպա տեղափոխվելը Յուրա Մովսիսյանը հանդես է եկել ամերիկյան «Կանզաս Սիթի Ուիզարդսում» եւ «Ռեալ Սոլթ Լեյքում»:
Ամերիկյան մամուլը գրել էր, որ «Ռեալ Սոլթ Լեյքը» պատրաստ է բանակցություններ սկսել «Սպարտակի» հետ եւ վերադարձնել նախկին խաղացողին:

12:43  ,  July 3, 2015
Agent Patrick McCabe, who represents the interests of Armenia national football squad and FC Spartak Moscow (Russia) forward Yura Movsisyan, stated that new Spartak manager Dmitry Alenichev views Movsisyan as an integral part of the club going forward, Championat reported citing the Tribune.
The new coach says [Movsisyan] is essential to his plans,” McCabe said. “[But] Yura remains hopeful that he can return to MLS [i.e. Major League Soccer] should the situation change.”
The Armenia international, before moving to Europe, had played for the Kansas City Wizards—now, Sporting Kansas City—, and the Real Salt Lake (USA).
The American press had written that Real Salt Lake are ready to start talks with Spartak and have their former player return.