16:20  ,  16 նոյեմբերի, 2014
Հայ ծանրորդները մեդալ չնվաճեցին Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքում ավարտված ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունում:
Տղամարդկանց մրցաշարում Հայաստանը ներկայացված էր 8 մարզիկներով, իսկ կանանց պայքարում՝ 6:
Տղամարդկանց պայքարում լավագույն արդյունքը գրանցեց Եվրոպայի փոխչեմպիոն Վանիկ Ավետիսյանը, ով 69 կգ քաշային կարգում գրավեց 5-րդ տեղը: Սմբատ Մարգարյանը (56 կգ) զբաղեցրեց 18-րդ տեղը, 77 կգ քաշային կարգում հանդես եկած Արա Խաչատրյանը 16-րդն էր, իսկ Հակոբ Մկրտչյանը՝ 21-րդը, Աղասի Աղասյանը (85 կգ) հայտնվեց 15-րդ տեղում, պատանիների օլիմպիական չեմպիոն 17-ամյա Սիմոն Մարտիրոսյանը (105 կգ) նորամուտը նշեց մեծահասակների մրցաշարում եւ գրավեց 7-րդ տեղը, իսկ գերծանր քաշային կարգի մրցաշարին մասնակցած Հայկ Հակոբյանը 14-րդն էր: Եվրոպայի գործող փոխչեմպիոն Ռուբեն Ալեքսանյանը եւս հանդես եկավ գերծանր քաշային կարգում, որտեղ զրո ստացավ պոկում վարժությունում՝ չկարողանալով բարձրացնել 190 կիլոգրամանոց ծանրաձողը: Հրում վարժությունում 24-ամյա Ալեքսանյանը հանդես չեկավ:
Կանանց մրցաշարում Էլեն Գրիգորյանը (48 կգ) 26-րդն էր, Աննա Գովելյանը (53 կգ) 22-րդն էր, 63 կգ քաշայիներ Իզաբելլա Յայլյանը գրավեց 19-րդ տեղը, իսկ Քրիստինե Պետրոսյանը՝ 33-րդ, Մելինե Դալուզյանը (75 կգ) 11-րդն էր, իսկ Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Հռիփսիմե Խուրշուդյանը (+75 կգ) գրանցեց 15-րդ արդյունքը:
Թիմային հաշվարկում տղամարդկանց Հայաստանի հավաքականը զբաղեցրեց 16-րդ տեղը, իսկ կանանց թիմը՝ 31-րդ:
Հիշեցնենք, որ աշխարհի առաջնությունում օլիմպիական վարկանիշային միավորներ ձեռք բերում են մինչեւ 22-րդ տեղը գրաված ծանրորդները:

16:20  ,  16 ноября, 2014
Армянские тяжелоатлеты не завоевали ни одной медали на чемпионате мира по тяжелой атлетике, который прошел в столице Казахстана Алматы.
Мужская сборная Армении была представлена 8-ю тяжелоатлетами, а женская команда - 6-ю спортсменками.
Вице-чемпион Европы Ваник Аветисян в весовой категории до 69 кг занял 5-е место. Смбат Маргарян (56 кг) занял 18-е место, Ара Хачатрян (77 кг) – 16-е место, а Акоп Мкртчян – 21-е, Агаси Агасян (85 кг) оказался на 15-й строчке, чемпион юношеской Олимпиады 17-летний Симон Мартиросян (105 кг) отметил дебют во взрослых соревнованиях и занял 7-е место, Айк Акопян (+105 кг) оказался на 14-м месте. Действующий вице-чемпион Европы Рубен Алексанян(+105 кг) получил ноль в рывке. 24-летний Алексанян не принял участие в толчке.
В соревнованиях среди женщин приняли участие Элен Григорян (48 кг), Анна Говелян (53 кг), Изабелла Йайлян и Кристине Петросян (обе – 63 кг), Мелине Далузян (69 кг) и бронзовый призер Олимпийских игр в Лондоне Рипсиме Хуршудян(+75 кг), которые не вошли в лучшую десятку.