17:53  ,  30 սեպտեմբերի, 2014
Հայաստան - Սերբիա խաղին ընդառաջ «Արարատի»  նախկին ֆուտբոլիստ, վաստակավոր մարզիչ Արկադի Անդրեասյանը NEWS.am Sport-ի թղթակցի հետ զրույցում իր կարծիքը հայտնեց, թե ինչպես կարելի է հաջող հանդես գալ սերբերի դեմ:
«Առաջիկա խաղերին, հաշվի առնելով կորուստները, մարզիչը պետք է լուծումներ գտնի: Նախորդ խաղերում ընտրված մարտավարությունը՝ խաղալ երեք պաշտպաններով, վատ չէր, բայց միայն կենտրոնում երեք պաշտպանների դնելը բավական չէ: Կարեւոր է նրանց դասավորությունը, հստակ կարգադրություններ տալը:
Առաջին բաց թողած գնդակի դրվագում պետք է փակվեր դարպասի աջ հատվածը, բայց ոչ ոք դա չարեց: Ռոման Բերեզովսկին, ով ավելի փորձառու է, քան պաշտպանները, պետք է մինչեւ այդ պահը համապատասխան հուշումներ աներ:
Դրա փոխարեն մարզիչը պաշտպանների է փոխարինում: Անգամ, եթե վնասվածք կար, Արզումանյանն իր փորձով ավելի կօգներ թիմին: Ինչ վերաբերում է Մխիթարյանի փոխարինմանը, ես այդքան էլ չհասկացա, թե ինչու նրան փոխարինեցին: Կարծես՝ լուրջ վնասվածք չկար: Մի քանի օր հետո նա արդեն մարզվում էր:
Մխիթարյանը, նույնիսկ խաղադաշտում մնալով, անգամ առանց մեծ աշխատանք կատարելու, արդեն իսկ թիմին մեծ օգուտ կտար: Իսկ նա փոխարինվեց: Մենք չունենք Հենրիխի կարգի այլ ֆուտբոլիստ, եւ նրան պաշտպանական ֆունկցիաների մեջ ներքաշելը սխալ է: Նա պետք է թիմի ստեղծագործող օղակը լինի: Մյուսները պետք է գնդակը խլեն ու հասցնեն Հենրիխին: Փոխարենը Մխիթարյանը կատարում է թիմի բոլոր խաղային օղակների ֆունկցիաները: Մեսին երբեք չի իջնում պաշտպանության գիծ: Նա փոխանցումներ է կատարում եւ գոլեր խփում: Նույնը պետք է անի Մխիթարյանը:
Եթե պաշտպանությունն այդքան քննադատվում է կամ թույլ է, ուրեմն պետք է այն ուժեղացնել: Անհրաժեշտության դեպքում պետք է օգտագործել երեք, կամ չորս կենտրոնական պաշտպանների: Եթե թիմի թույլ օղակը դա է, ուրեմն պետք է ամբողջ ուժով լուծել այդ խնդիրը: Եթե ֆուտբոլիստների որակը չի բավականացնում, պետք է քանակի հաշվին ուժեղանալ:
Ես հիշում եմ, երբ առաջին անգամ խաղում էինք «Բավարիայի» դեմ, երկար ժամանակ չէինք կարողանում գտնել նրանց դարպասին հարվածելու դիրքը: Նրանք այնքան լավ էին դիրքավորվում, որ չէինք կարողանում դարպասի ուղղությամբ հարվածներ կատարել: Միայն խաղի ընթացքում կարողացանք գտնել, թե ինչպես գրոհենք: Ո՞րն է մեր մարզիչի փիլիսոփայությունը: Հաղթել, գոլեր խփել, չպարտվել: Ամեն բան սուտ է: Կարեւորը արդյունքն է: Իրականում, ֆուտբոլը շատ բարդ բան է»,- ասաց Արկադի Անդրեասյանը:
Հոկտեմբերի 11-ին Երեւանի «Հանրապետական» ստադիոնում կայանալիք Հայաստան - Սերբիա Եվրոպայի առաջնության ընտրական մրցաշարի հանդիպումը կմեկնարկի 20:00-ին:

17:53  ,  30 сентября, 2014
В преддверии отборочного матча Евро-2016 против сборной Сербии бывший игрок и экс-наставник ереванского «Арарата» Аркадий Андреасян в беседе с корреспондентом NEWS.am Sport поделился своим мнением, как добиться успеха в игре с сербами.
«В ближайших матчах, учитывая потери, тренер должен найти решения. Тактика игры с тремя центральными защитниками, которая была использована в предыдущих двух матчах, оставила неплохое впечатление. Однако, здесь важна расстановка: нужно не только поставить трех игроков в центральную зону, но и дать им конкретные указания.
В эпизоде с первым голом нужно было закрыть правую часть ворот. Роман Березовский, который более опытный, чем защитники, должен был до этого дать соответствующие указания.
Шалланд заменил Арзуманяна. Даже если Роберта беспокоила травма, он мог помочь команде своим опытом. Что касается замены Мхитаряна, то я не совсем понял, почему его заменили. Кажется, что травма была несерьезна и спустя несколько дней он уже тренировался.
Мхитарян лишь одним своим присутствием на поле и не выполняя большой объем работы в случае повреждения, был бы очень полезен команде. А он был заменен. У нас нет других футболистов класса Генриха, и неправильно навязывать ему защитные функции. Он должен исполнять роль «свободного художника». Остальные должны отбирать мяч и находить Генриха. А сейчас Мхитарян выступает в роли связывающего звена между линиями в сборной. Месси никогда не выполняет защитных функций. Он отдает передачи и забивает голы. То же самое должен делать и Мхитарян.
Если защита слаба и подвергается критике, то нужно ее усилить. И если не за счет качества, то по крайней мере за счет количества. При необходимости нужно использовать трех и даже четырех центральных защитников.
Помню, в первом матче против «Баварии» долго не могли выйти на ударную позицию. Они очень хорошо выбирали позицию и закрывали все зоны. Лишь по ходу игры поняли, как нужно атаковать.
Какова философия нашего тренера? Побеждать, забивать голы и не пропускать? Главное – результат. На самом деле, футбол – очень сложная штука»,- отметил Аркадий Андреасян.
Матч Армения – Сербия состоится 11-го октября на стадионе «Республиканский» и начнется в 20:00 по ереванскому времени.