18:27  ,  15 սեպտեմբերի, 2014
ՀԱՕԿ փոխնախագահ. Այս երկու մեծ չեմպիոնները հույս են ներշնչում, որ 2016-ին կունենանք օլիմպիական չեմպիոններ
Այս երկու մեծ չեմպիոնները հույս են ներշնչում եւ մեզ մեծ հնարավորություն տալիս՝ հավատալու, որ 2016 թվականին Հայաստանը կունենա օլիմպիական չեմպիոններ: Այս մասին NEWS.am Sport-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀԱՕԿ փոխնախագահ Դերենիկ Գաբրիելյանը՝ մեկնաբանելով Արսեն Ջուլֆալակյանի եւ Արթուր Ալեքսանյանի չեմպիոնությունը հունահռոմեական ըմբշամարտի աշխարհի առաջնությունում:
«Մեծ հույս ու սպասելիքներ ունենք բոլորս, որ 2016-ին վերջապես կկոտրվի սառույցը եւ օլիմպիական ոսկին բաժին կհասնի նաեւ մեզ, 1996 թվականին Հայաստանի համար օլիմպիական ոսկի նվաճած Արմեն Նազարյանը չի լինի Հայաստանի  անկախության տարիների միակ օլիպիական չեմպիոնը: 13 տարի մենք չունեինք աշխարհի չեմպիոն, բայց այսօր այդքան տարի անց այս երկու երիտասարդները մեզ պարգեւեցին չեմպիոն ունենալու բերկրանքը: Այսօր Հայաստանում սպորտը մեծ քայլերով գնում է առաջ եւ ես վստահ եմ, որ նման նվաճումներ դեռ շատ կունենանք: Հասունացել էր ոսկե մեդալ նվաճելու պահը: Մենք քայլ առ քայլ գնացինք առաջ. սկզբից բրոնզ, հետո արծաթ եւ այժ ոսկի: Նույնը եւ օլիմպիական խաղերում է՝ բրոնզ ունենք, արծաթ ունենք եւ հաջորդը լինելու է ոսկին: Արթուր Ալեքսանյանը եւ Արսեն Ջուլֆալակյանը մեծ ուրախություն պարգեւեցին հայ ժողովրդին: Նրանց չեմպիոնական գոտեմարտերի ավարտից հետո ես ինձ զգացի ամենաերջանիկ մարդը»,- ասաց Դերենիկ Գաբրիելյանը:
Հիշեցնենք, որ Տաշքենդում ավարտված աշխարհի առաջնությանը մասնակցած հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականը սեպտեմբերի 15-ի առավոտյան Ուզբեկստանի մայրաքաղաքից վերադարձավ Երեւան:

18:27  ,  15 сентября, 2014
Вице-президент НОК Армении: Золотые медали чемпионата мира дают надежду, что в 2016-м у нас будут олимпийские чемпионы
Корреспондент NEWS.am Sport побеседовал с вице-президентом НОК Армении Дереником Габриеляном, который прокомментировал выступления новоиспеченных чемпионов мира Арсена Джулфалакяна и Артура Алексаняна на прошедшем в Ташкенте чемпионате мира по греко-римской борьбе.
«У всех нас большие ожидания, что в 2016-м наконец-то олимпийское золото достанется нам, а завоевавший в 1996-м году олимийское золото Армен Назарян не будет единственным олимпийским чемпионом независимой Армении. У нас не было чемпионов мира на протяжении 13-и лет, однако двум молодым парням удалось достичь этой вершины. Сегодня в Армении спорт прогрессирует большими темпами, поэтому уверен, что подобные достижения у нас еще будут. Мы шли к золотым медалям мирового первенства поэтапно. То же самое будет на Олимпийских играх: бронза, серебро, а затем – золото. Артур Алексанян и Арсен Джулфалакян доставили большую радость армянскому народу. По окончании их чемпионских поединков я почувствовал себя самым счастливым человеком»,- отметил Дереник Габриелян.
Напомним, что по окончании прошедшего в Ташкенте чемпионата мира по греко-римской борьбе сборная Армении вернулась в Ереван.