00:49  ,  16 օգոստոսի, 2014
Բրազիլիայի հավաքականի եւ Դոնեցկի «Շախտյորի» 21-ամյա հարձակողական կիսապաշտպան Բեռնարդը Ուկրաինայում ընթացող ռազմական գործողությունների պատճառով չի ցանկանում հանդես գալ ուկրաինական ակումբում եւ պահանջում է վաճառել իր տրանսֆերային իրավունքը, հաղորդում է izvestia-ն:
«Ես հույս ունեի, որ իրավիճակը կփոխվի Ուկրաինայում, եւ ես կկարողանամ կենտրոնանալ ֆուտբոլի վրա: Բայց ոչինչ չի ավարտվել: «Շախտյորն» այժմ մարզվում է Դոնեցկից 700 կմ հեռավորության վրա: Ես չեմ կարող նույնիսկ վերադառնալ եւ տանից վերցնել հագուստս: Ես խոստովանում եմ, որ վախենում եմ վերադառնալ Ուկրաինա: Բայց օգոստոսի 18-ին կլինեմ Դոնեցկում: Պատրաստ եմ հրավիրել բրազիլացի լրագրողների, որպեսզի նրանք լուսաբանեն իմ վերադարձն Ուկրաինա»,- ասել է Բեռնարդը:
Ֆուտբոլիստը դեռ հուլիսի 27-ին պետք է միանար «Շախտյորին», սակայն չի արել դա: Բեռնարդը բազմամյա պայմանագիր ունի Միրչա Լուչեսկուի գլխավորած թիմի հետ: Նրա համար «Շախտյորը» վճարել է 25 միլիոն եվրո:

00:49  ,  16 августа, 2014
21-летний атакующий полузащитник сборной Бразилии и донецкого «Шахтера» Бернард намерен покинуть команду из-за боевых действий на Украине, сообщает izvestia.
«Я надеялся, что за время моего отсутствия ситуация в Украине успокоится, поэтому я полностью сконцентрировался на футболе. Однако проблемы не закончились. Более того, сам клуб был вынужден перевезти свою штаб-квартиру в другой город - за 700 км от Донецка. В настоящее время я не могу даже вернуться в родной дом, где находится вся моя одежда. Я признаю, что боюсь вернуться на Украину, но все равно планирую приехать в Донецк 18 августа. Готов пригласить бразильских журналистов с собой, чтобы они осветили мое возвращение на Украину»,- сказал Бернард.
Футболист должен был прибыть в расположение клуба еще 27 июля, но так и не сделал это. У футболиста многолетний контракт с клубом. «Шахтер» за него заплатил 25 млн евро.