17:40  ,  28 հուլիսի, 2014
Մոսկովյան «Սպարտակի» բժշկական դեպարտամենտի ղեկավար Միխայիլ Վարդապետովը NEWS.am Sport-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմել է Հայաստանի հավաքականի հարձակվող Յուրա Մովսիսյանի եւ կիսապաշտպան Արաս Օզբիլիսի առողջական վիճակի մասին:
«Յուրա Մովսիսյանի վերականգնողական փուլը ընթանում է իր հունով: Կարերն արդեն հանված են: Նա անհատական ծրագրով օրը երկու անգամ մարզվում է մեր մարզաբազայում: Մոտ մեկ ամսից նա կկարողանա մարզվել ընդհանուր խմբում՝ առանց սահմանափակումների: Ես հասկանում եմ, որ բոլորին հուզում է հարցը՝ արդյոք նա կվերականգնվի Հայաստանի ազգային հավաքականի խաղերից առաջ: Բայց եկեք այդ հարցին վերադառնաք այն ժամանակ, երբ նա կսկսի մարզվել ամբողջ ուժով:
Արաս Օզբիլիսի մոտ նույնպես ամեն ինչ լավ է: Նրան ժամանակ է պետք, եւ մենք սպասում ենք: 10-12 օրից նա Մոսկվայում ռենտգենային հետազոտություն կանցնի եւ այդ ժամանակ կնշանակվի նրա երկրորդ վիրահատության օրը: Ռենտգենը ցույց կտա, թե որքանով է նրա ոսկրային հյուսվածքը պատրաստ: Առաջին վիրահատության ժամանակ մշակվել են ոսկրային խոռոչները: Եթե ռենտգենը ցույց տա, որ նա պատրաստ է վիրահատությանը, ապա սեպտեմբերին նա արդեն կվիրահատվի: Այդ դեպքում մենք նախատեսում ենք, որ հաջորդ տարվա մարտին նա լիովին կվերադառնա խաղադաշտ: Այժմ Արասը գտնվում է Ամստերդամում, որտեղ մարզվում է անհատական ծրագրով, պատրաստվում է վիրահատությանը: Նա շատ լավատեսորեն է տրամադրված»,- ասաց Միխայիլ Վարդապետովը:

17:40  ,  28 июля, 2014
Руководитель медицинского департамента московского «Спартака» Михаил Вартапетов в беседе с корреспондентом NEWS.am Sport рассказал о процессе восстановления футболистов «Спартака» и сборной Армении Юры Мовсисяна и Араса Озбилиза.
«Восстановление Юры идет хорошо. Ему уже сняли швы. Он проходит реабилитацию у нас на базе два раза в день по индивидуальной программе. Примерно через месяц Юра сможет начать тренироваться в общей группе без ограничений. Я понимаю, что всех интересует возможно ли его участие в ближайших матчах сборной Армении, но давайте оставим этот вопрос открытым до того момента, когда начнутся полноценные нагрузки.
У Араса также все идет по плану. Ему нужно время для проведения второй операции и мы выжидаем. Через 10-12 дней после контрольного рентгеновского обследования будет назначена дата второй операции. Рентген покажет, насколько его костная ткань готова к предстоящей пластике связки. Если операция будет выполнена в конце августа – начале сентября, мы надеемся, что в марте он уже сможет вернуться на поле. Настроен Арас очень позитивно. Сейчас он находится дома, в Амстердаме, где проходит индивидуальный курс подготовки к операции»,- отметил Вартапетов.